CSM Oradea a facut spectacol 111-36!

sâmbătă, 3 decembrie 2011 0 comment
CSMOradea a bifat cea de-a opta victorie din acest sezon după ce trupa antrenată de Cristian Achim a depăşit la scorul de 111-36 (40-8; 21-11; 27-10; 23-7) echipa CS Politehnica Unirea Iaşi. De adăugat este faptul că CSM nu a beneficiat în această partidă de sprijinul căpitanului Nemanja Maric, locul acestuia pe foaia de joc fiind luat de cel de-al şaselea stranier al orădenilor, Vladimir Milosevic.

Pnetru startul confruntării orădenii au alcătuit un prim cinci din Silviu Lupusavei, Milos Pesic, Gediminas Navickas, Laszlo Lazăr şi Milos Markovic în timp ce trupa din Moldova a mizat pe Ionuţ Hurjui, Mădălin Nicolae, Dumitru Anghel, Liviu Rotariu şi George Surugiu.

Tabela de marcaj a fost inaugurată de Milos Pesic, sârbul Oradiei punând în contul formaţiei sale primele puncte ale unui run de 18-0, scor în minutul 6. Dumitru Anghel a stopat avântul luat de gazde cu un coş reuşit de după semicerc, 18-3, însă trupa lui Cristian Achim şi-a văzut în continuare de treabă, trecându-şi în cont un alt run, de 16-0 de această dată, până la scorul de 34-3. Cu un minut înaintea primei pauze tabela indica 36-8, iar singurii care au mai trecut mingea prin inel au fost tot orădenii, scorul primelor 10 minute fiind de 40-8.

Vasile Ştefan a deschis scorul sfertului secund transformând două aruncări libere, gazdele fiind de altfel singurii care au reuşit să marcheze în primele trei minute ale actului secund, scor 48-8. La jumătatea celei de-a doua perioade de joc tabela indica avanzaj de 40 de lungimi pentru CSM, 53-13. Mădălin Nicolae a făcut 53-15, dar răspunsul a venit repede, din pareta lui Vasile Ştefan, 55-15. Au urmat câteva minute fără prea multe puncte marcate, astfel, cu puţin mai mult de un minut înaintea pauzei mari scorul era de 57-17, Horia Hora fiind ultimul marcator al sfertului, scor 61-19 la intrarea la cabine.

La reluare Milos Pesic a mai adăugat 4 puncte la zestrea Oradiei, 67-19, iar Silviu Lupusavei şi-a adus şi el contribuţia cu un coş de 3 puncte, 70-19. Mădălin Nicolae a înscris pentru 70-21, pentru ca Dumitru Anghel să facă imediat 70-23. În următoarele miunute punctele au curs pentru ambele echipe, aşadar în minutul 26 tabela indica 79-27. A urmat un run de 9-0 al echipei de pe Crişul Repede care a dus scorul la 88-27, Ionuţ Hurjui stabilind scorul ultimei pauze a meciului, 88-29.

Primul minut al actului final a adus câte două puncte pentru fiecare dintre cele două adversare, 90-31, iar în minutul 33 Rareş Paşca şi Horia Hora au scuturat plasa coşului pentru a face 97-34. Un minut mai târziu, Hora a repetat figura pentru a duce Oradea la borna 100, scor 100-34. Numărătoarea din 3 în 3 a continuat, Vasile Ştefan trecând mingea prin inel de după linia de 6.75, şi cu două minute rămase de disputat tabela indica 108-34. Mădălin Pintilie a punctat pentru 108-36, iar jucătorii CSM-ului au mai pus trei puncte în contul echipei lor, de la linia de libere, scor final 111-36.

Sursa: dabaschet.net